Cosmos Nowotaniec

Rok założenia: 1947

Barwy: biało-czerwono-zielone

Adres: Nowotaniec 118, 38-505 Bukowsko

Stadion: Nowotaniec 118; wymiary boiska: 96x68; oświetlenie: treningowe; miejsc siedzących: 400(202 krzesełka); wstęp: 10zł;

Prezes: Jerzy Kozimor

Trener: Janusz Sieradzki

Kontakt: 696985346 - Prezes, 604053851 - Sekretarz

E-mail: lkscosmosnowotaniec@op.pl

E-mail administracji strony: cosmosnowotaniec1947@gmail.com

HISTORIA

W roku 1947 powstał w Nowotańcu LUDOWY ZESPÓŁ SPORTOWY. Założycielami LZS-u byli: Edward Pieszczoch, Michał Wielgos, Bronisław Kowalaczyk, Tadeusz Silarski, Bolesław Toruń, Władysław Pituch, Stanisław Mindur oraz Andrzej Drozd. W okresie od 1947 do 1951r. prezesami klubu byli Edward Pieszczoch i Roman Sieradzki. Najczęściej grającymi zawodnikami byli: Józef Królicki, Bronisław Kowalczyk, Tadeusz Kurnatowski, Bolesław Toruń, Henryk Sieradzki, Stanisław Balwierczak, Edward Czaban, Józef Długosz, Lesław Moszczak, Czesław Roczniak, Zdzisław Michoń, Kazimierz Słyszyk, Mieczysłąw Pituch, Mieczysław Kozimor, Zdzisław Frąckowiak, Zbigniew Królicki, Adam Królicki, Marian Kozimor, Jerzy Kozimor, Mieczysłąw Drozd oraz Edward Wilk. W klubie oprócz drużyny piłki nożnej istniała również sekcja piłki siatkowej. W 1977 roku klub nazwano Cosmos. – To na wzór Cosmosu Nowy Jork – tłumaczy H. Majka. – Byliśmy młodzi, chcieliśmy, aby nasz klub się fajnie nazywał. Od sezonu 2003/04 do sezonu 2006/07 klub występował w krośnieńskiej A Klasie. Po awansie kolejne cztery sezony grał w Klasie Okręgowej by w sezonie 2010/11 z dziewięcioma punktami przewagi nad drugim GKS Krościenko Wyżne/Pustyny awansować do IV ligi podkarpackiej. Pierwszy historyczny mecz w IV lidze Cosmos rozegrał w Nowotańcu 14 sierpnia 2011 roku o godz. 14:00 z Żurawianką Żurawica. Było to jednocześnie pierwsze zwycięstwo - 3:2 wywalczone dopiero z karnego w doliczonym czasie gry. Strzelcem pierwszego gola dla Cosmosu w IV lidze był Maciej Łoch.

Sezon 2011/12: W debiutanckim sezonie Cosmos zajął 11. miejsce zdobywając 39. punktów i utrzymał się z pięcioma punktami przewagi nad strefa spadkową. Najlepszymi strzelcami drużyny byli sprowadzeni w przerwie zimowej, Ukraińcy: Andrij Małyk(10 bramek) i Ostap Pulkiv(7) oraz Piotr Laskowski(5). W okręgowym Pucharze Polski odpadliśmy w 1/4 finału z Czarnymi Jasło(0-1).

Sezon 2012/13: Cosmos zajął 5. pozycję z dorobkiem 42 punktów a najwięcej bramek zdobyli: Ireneusz Zarzyka(15), Piotr Laskowski(10) oraz Piotr Spaliński(9). Zmagania w okręgowym PP zakończyliśmy w 1/4 finału ulegając Stali Sanok(0-2).

Sezon 2013/14: W okręgowym Pucharze Polski pokonaliśmy Karpaty Krosno, Stal Sanok oraz w finałowym pojedynku LKS Pisarowce(3-1). W półfinale wojewódzkiego Pucharu Polski ulegliśmy Stali II Rzeszów 4-3. W lidze zajęliśmy 3. miejsce, zdobywając 56 punktów. Najlepszymi strzelcami byli: Ireneusz Zarzyka(23), Piotr Laskowski(12) i Michał Szatkowski(6).

Sezon 2014/15: Drugi raz z rzędu zdobyliśmy okręgowy Puchar Polski, znów pokonując w finale LKS Pisarowce 3-1. Niestety historia powtórzyła się również w półfinale PP, gdzie odpadliśmy po przegranej z Wisanem Skopanie 1-0. W lidze także powtórzyliśmy wynik z poprzedniego sezonu, plasując się na trzecim miejscu z 52 punktami, tracąc do premiowanego awansem drugiego miejsca 4 punkty. W przerwie zimowej nastąpiła zmiana na stanowisku grającego trenera: odchodzącego z klubu Szymona Gołdę zastąpił Ireneusz Zarzyka.

Sezon 2015/16: W okręgowym Pucharze Polski dotarliśmy do półfinału, gdzie przegraliśmy z Karpatmi Krosno 2-5. Zdecydowanie lepiej potoczyły się dla nas losy rywalizacji w lidze, gdzie z dorobkiem 71 punktów, i sześcioma przewagi nad drugim Sokołem Nisko, wywalczyliśmy awans do zreformowanej, obejmującej swoim zasięgiem cztery województwa, III ligi. Najwięcej bramek zdobyli w tym sezonie: Piotr Laskowski(18), Ireneusz Zarzyka(17) oraz Andrij Małyk(13).

Sezon 2016/17: W okręgowym Pucharze Polski odpadliśmy w 1/4 finału, po przegranej z LKS Pisarowce 2-1. Przegrana w tym spotkaniu a także kolejne ligowe porażki ze Stalą Rzeszów(3-0) oraz MKS Trzebinia/Siersza(2-1) doprowadziły do rezygnacji z roli grającego trenera Ireneusza Zarzyki. Drużynę objął grający duet: Mateusz Krawczyk - Łukasz Krzysztoń. Niestety nie udało się utrzymać w III-lidze. Z dorobkiem 25 punktów zajęliśmy 16. miejsce.

Sezon 2017/18: Przed rozpoczęciem sezonu nastąpiła kolejna zmiana na stanowisku trenera. Po kilku latach przerwy do klubu wrócił Janusz Sieradzki.

Dołącz do rozmowy ?